Windows Phone mağazasında yeni paylaşılan Zombie Derby daha önce Android’te mevcuttu. Zombie Derby her iki platformda da ücretsiz olarak indirilebilen bir oyundur. Oyunun kontrolleri ve grafikleri oldukça güzel. Walking Dead ile tavan yapan zombi temasını güzel bir şekilde oyuna aktarmışlar.

Oyunun kontrollerine alışmamızı ve öğrenmemizi sağlayan kısa bir “Tutorial” bölümü mevcut. “Tutorial” bölümünü oynadığınız takdirde kontrollerde zorlanmayacağınız kesin. Oyun şimdilik “Story (Hikaye) Mode” olarak oynanabiliyor. Fakat ileride başka modların geleceği kesin gibi. Özellikle “Mode:Story” diye belirtildiğine ve şu anda seçim şansımız olmadığına göre gelecektir.

Unity oyun motoru ile hazırlanan oyunun grafikleri tatmin edici. Çok fazla detay göremiyor olsakta atmosferi yeteri kadar karşılıyor ve bizi havaya sokuyor.

Oyunda kullanabileceğimiz 5 adet araç var. Her bölüm geçtiğimizde bir araç ve diğer bir bölüm açılıyor. Araçlarımız Redneck (eski tip kamyonet), Hunter (biraz daha yeni tip kamyonet), Buggy (arazi aracı), Sledge (özel dizayn zırhlı bir araç) ve Harvester (Biçerdöver). Araçlarımızın kendine has geliştirilebilir özellikleri mevcut. Bu özellikleri geliştirdikçe bölüm geçebilme imkanımız artıyor. Gelişmeler olmadan bölüm geçebilmek çok zor çünkü bölüm geçmek için en önemli faktör o bölümde belirlenen yolun sonundaki güvenli bölgeye gidebilmek. Ve bu bizim aracımızın benzin kapatisesi, turbosu ve silah gücü ile mümkün olabiliyor. Mesela hiç benzin kapasitesi arttırılmamış bir araç ile sona ulaşmak çok zorlayıcı olacaktır. Bölümü geçmek için gerekli yolu az benzin ile gidebilmek mümkün değil.

Oyunda geliştirmeler coins (demir para) ile mümkün. Tabii bedava oyunların çoğunda olduğu gibi istediğimiz kadar coins satın alabiliyoruz. Fakat oyun satınalma işlemi olmadan da gayet rahat sürdürülebiliyor. Bazı oyunlarda olduğu gibi oyunu çok kasarak sizi sıkmamış ve satın alma işlemine zorlamamışlar. Oyun içinde ilerlediğimiz mesafe ve öldürdüğümüz zombiler bize yeterince coins kazandırıyor. Zaten belirli özellikleri yükselttikten sonra bölüm geçmek mümkün oluyor.

Oyunun biraz can sıkıcı kısmına gelirsek benzin kontrolü çok mühim. Elimizde benzin depolamak için bir depomuz mevcut ve bu depo 200 litre benzin alıyor. Aracımızın benzin deposunu geliştirdikçe daha çok benzin almakta. Örneğin Redreck en geliştirilmiş depoda 45 litre alıyor. Yani Redneck ile hiç benzin satın almadan 4 kere oyuna giriş yapabiliriz demektir. 200 litrelik benzin depomuzun seviyesini gösteren barın yanında devamlı 2 dakika sayıyor. Bu her 2 dakika da 1 litre getiriyor bize. Eğer coins’imiz kalmamışsa dakikaların getirdiği az benzin ile de oyuna girip coins kazanılabilir ama bu yöntem çok zorlu oluyor ve oyundan sıkılmanızı sağlayabilir. Bu nedenle en güzeli depo dolana kadar oyunu oynamamak ya da varsa coins ile benzin satın almak. 1 litre benzin 50 coins, 10 litre benzin 500 coins ve 25 litre benzin 1250 coins. Benzin sıkıntısı dediğim gibi biraz can sıkıcı olabiliyor ama yine de oyundan zevk almamızı ve oyunun ücretsiz oynanabilmesini engellemiyor.

Oyun içinde benzin tasarrufu yapabilmek bizim elimizde. Örneğin yokuş aşağı gittiğimizde gazı bırakırsak yokuş süresince benzin harcamadan gidebiliyoruz. Atlayabileceğimiz platformlarda turbo kullanmak mantıklı ve turbo kullandığımızda hızlanan arabımız bir süre gaza basmamızı gerektirmiyor. Turbomuz çok ise bir süre turbo ile de giderek benzin kullanmayabiliriz.

Oyun boyunca önümüze engeller çıkabiliyor. Benzin varilleri, kutu barikatları, uçurumlar vs. bunları aracımıza silah alırsak takılmadan ihma edebiliyoruz. Silah zombileri de yavaşlamadan geçmemiz için önemli. Aracımızla önümüze gelen her şeyi ezip geçebiliyoruz ama bu bizi yavaşlatıyor ve daha çok benzin harcamamızı sağlıyor. Uçrumları hızlı girerek aşabilmek çok kolay. Bazen önümüze atlama platformları geliyor bunlardan atlarken hızlı girersek ve turbo kullanırsak aracımız bayağı yükselerek daha ileri gidiyor fakat ters düşme ihtimali çok yüksek. Ters düşmekten korkmayın cihazı sağ sol yaparak hangi tarafa yatkın olduğunu görüp o tarafa yatırırsanız araç düzeliyor ve bu bize coins kazandırıyor. Zıplamalarda denk gelebilirseniz uçan kuşları öldürdüğünüzde de ekstra puan alıyorsunuz.

Windows Phone sisteminde denediğim oyunun en büyük eksisi bazen (özellikle uçurumlarda) tam içine düşmezseniz (düşerseniz oyun bitiyor ve puanları labiliyorsunuz) oyun takılıyor ve bu oyundan çıkmadan düzelmiyor. Tabii o oyuna başlarken aldığınız benzin ve kazandığınız coins’ler böylece gidiyor. Bu durumun düzeltilmesi için kesinlikle bir güncelleme gerekmekte oyuna. Oyun çok akıcı bir şekilde çalışıyor ve belirttiğim takılma haricinde herhangi bir sorun göremedim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s