Arrow 2. sezona iyi başladı. Bu bölüm ile dizinin bu sezonunun şimdiden ilk sezondan daha iyi geçeceği belli oluyor. Yazımın bundan sonrası bölüm içeriği ile ilgili fazla spolier içermektedir.

Oliver Queen 2. bölümde Laurel ile görüşmeye gitti ve Laurel’in kurduğu bir tuzağa düştü. Etrafı polisler ile sarılı bir halde 2. bölüm son bulmuştu. Oliver’ın bu durumdan kurtulma ihtimalini görüneceği rivayet edilen Flash ile mümkün olur diye düşünüyordum ama onun yerine Black Cannary çok hızlı bir giriş yaptı.

2. sezonda daha önce çok kısa gördüğümüz Black Cannary bu bölüm de bolca görünüyor. Oliver’ı kurtarmak için elindeki mavi bir cihaz sayesinde sonik gücünü kullanıyor. Çizgi romandan farklı olarak Black Cannary’nin sonik gücünü teknoloji temelli kullanılmış dizide. Çokta fena olmamış aslında.

Black Cannary’nin sonik gücü sayesinde (tüm camlar kırılıyor ve herkes etkisiz hale geliyor bir anda) Oliver ile kaçıyorlar.

Gizli yere geri dönen Oliver, Fellicity’ye Black Cannary’i araştırmasını söylüyor. Burası biraz eksik olmuş gibi. Fellicity herşeyi takip edebiliyor ve suçla savaş faaliyetlerinde bulunan maskeli bir kadın haberini ya da bilgisini kaçırıyor. Ama görmezden gelebileceğimiz bir durum kesinlikle.

Bölüm Dedektif Lance’in telsizden bir olay çağrısı alması ile konusuna başlıyor. Dedektif Lance çağrıya cevap verirken DC-52 (aslında Delta Charlie 52 ama kısaltması bize hiç yabancı değil) olarak telsiz çevirimine cevap veriyor. Bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Evet ilk aklımıza gelen DC Comics ve New 52.

Olay yerine gitmemesi gerektiği halde olay yerine giden dedektifimiz 6 sene önceden çok iyi tanıdığı bir sahne ile karşılaşıyor. Dollmaker (Barton Mathis) isimli seri katilin cinayet tarzını hemen tanıyor. Dollmaker Iron Heigts’den kaçmış deprem sırasında.

Dollmaker aslında Gotham Şehrinin yerlilerinden. Ve Joker’in New 52’de yüz derisini yüzen kişi. Kurbanların boğazından aşağıya esnek polimer dökerek onları oyuncak bebekler gibi giydiriyor. Öğreniyoruz ki Sara’nın ölümünden 1 ay sonra Dollmaker ortaya çıkıyor ve davaya Dedektif Lance bakıyor. Dedektif Lance içinde bulunduğu durum itibarı ile davaya gittikçe saplantılı oluyor ve Dollmaker’ı yakalama aşamasında psikolojik olarak ağır sorunlar yaşıyor. Ama en sonunda Iron Heigts’e tıkmayı başarıyor Dollmaker’ı.

Bu arada bir 52 göndermesi daha görüyoruz. Dollmaker’ın oda numarası 52.

Bölümün ilginç olaylarından biri de davaya bakılmasına izin verilmeyen Dedektif Lance’ın çare olarak Oliver’a yardım için gitmesi ve ona güvenmeye başlaması. Sebep olarak polislerin işini düzgün yapmadıkları gerçeğini görmesi var. Size de bayağı tanıdık geldi mi?

Oliver ve Dedektif Lance buluşurlar ve sahne çok tanıdık gelir bize. Gece, çatı, dedektif ve süper kahraman. İlk aklıma gelen Batman ve Gordon buluşmaları oluyor. Ve sahne şüphe götürmez bir şekilde bunu bize yansıtıyor.

Dedektif Lance ilk defa Arrow ismini Laurel ile konuşurken kullanıyor ve artık başlıklı, kanunsuz yerine Arrow isminin kullanılacağını anlıyoruz. Çünkü daha sonra Laurel’de Arrow diye bahsetmeye başlıyor Oliver’ın gizli kimliğinden. Sanırım Green Arrow ismini duyamayacağız.

Ada sahneleri yine çok güzel gidiyor. Bölümde bolca gördüğümüz Black Cannary (Aslında Sara Lance, hani Oliver ile yat kazasında ölmüş olması gereken Sara. Oliver’ın babası da yaşarsa şaşırmayacağım diyeyim.) Oliver’ın yapamayacağı işi yapıyor ve Dollmaker’ı öldürüyor. Tam Dollmaker ile bir bölüm daha iyi gider diye düşünürken ilerleyen zaman için bu ölüm biraz beni üzdü. Aslında bir bölüm daha çekilebilir bir karakter olarak gelmişti bana Dollmaker.

Black Cannary gizli yerine dönünce orada kendini bekleyen birini buluyor. İlk gördüğümüzde kıyafeti Malcolm Merlyn’i andırıyor ve bir anda şaşırıyoruz olabilir mi diye. Ama sonra anlıyoruz ki değil ve tanımadığımız bu adamın ağzından Ra’s al Ghul ismi dökülüyor.

Ra’s al Ghul kesinlikle büyük bir süpriz. İleriki bölümlerde de aktif olacağını düşününce bu sezonun çok güzel geçeceğini düşünüyorum. Yazımın içinde de dediğim gibi bu bölümde biraz Batman ve Gotham havası ağır bastığı izlenimi edindim. Hele bir de  Ra’s al Ghul eklenince iyice o havayı hissedebiliriz ilerleyen bölümlerde. Kötü mü? Bu bölüm için oldukça iyi durdu bakalım diğerlerinde ne olacak?

Bölüm izlediğim en iyi bölümdü. Herkes eksiksiz bir oyunculuk sergiliyor. Laurel (daha önceleri diğer karakterler arasında sırıtırken) bile bu sefer bana bayağı iyi geldi. İleriki bölümlerde Black Cannary’i daha sık görebileceğimizi ve bunun da iyi olacağını düşünüyorum. Aksiyon sahnelerinde Black Cannary ile çok iyi bir iş çıkarmışlar.

Dizi ilk bölümünden itibaren her bölümü ile gittikçe kotayı yükseltiyor. Bakalım gelecek bölümlerde bu seviyeleri koruyabilecek mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s