Geçen hafta yağmur gibi çizgi roman yağdı. Süpriz serilere başlangıçlar oldu fakat yayınevleri pek duyurmadığından ancak kitap fuarı ziyaretleri sırasında görebildiklerimizden haberimiz oldu. Yayınevleri bu süprizleri sadece fuarı gezenlerle sınırladı sanırm. Ama duyurular keşke internet siteleri güncellenerek yapılabilse biz de gerçek zamanlı kitap çıkışlarını takip edebilsek.

Çizgili Düşler yayınevi duyurusunu daha önce yapmış olduğu iki önemli eseri bastı. Biri Eisner ödüllü ikiz kardeşler Fabio Moon ve JBC Yayıncılığın Türkçeye kazandırdığı Umbrella Academy (Şemsiye Akademisi) eserinden tanıdığımız Gabriel Ba ile ortak çalışmaları olan Daytripper (Güngezgini), diğeri ise ilginç ve devamlı sorulan sorulardan biri olabilecek bir soruya yanıt arayan Brian K. Vaughan, Pia Guerre ikilisinin eseri Y: Last Man (Y: Son Erkek).

Yeni çıkan çizgi romanlardan biri de Böyle Sustu Zerdüşt, Esen Kitap tarafından yayınlandı. Hakkında pek fazla bilgim olmasa da aşağıda tanıtım bültenini paylaşıyorum.

Marvel cephesinden gelen süprizler en baştada bahsettiğim gibi sessizce yayınlandı. Bunlar Gerekli Şeyler‘den World War Hulk (Dünya Savaşı Hulk), Dark Avengers ve X-Men Klasik 5. Cilt ve Marmara Çizgi‘den Punisher Max ve Thor & Loki Blood Brothers (Thor ve Loki Kan Kardeşler). Marmara Çizgi, Civil War (İç Savaş) ana serisininde yeniden basımını yaptı. Daha önce seri Hoz Comics tarafından basılmıştı.

World War Hulk daha önce yayınlanan Planet Hulk serisinin devamı. Planet Hulk‘ta başka bir gezegene yollanan Hulk‘un macerasını okumuştuk. Şimdi yeniden Dünyaya dönüyor ama bu sefer Hulk inanılmaz öfkeli ve Hulk öfkeli olunca “EZER!!”.

Dark Avengers, Norman Osborn’un işe bulaştığı Avengers maceraları üzerinde duran bir seri. (Bilmeyenler için fazla spoiler vermek istemiyorum.)

X-men Klasik 5 seriye kaldığı yerden devam ediyor. Gerekli Şeylerden The Amazing Spider-Man Klasik seriyi de dört gözle bekleyenlerdenim.

Punisher Max serisi Marvel‘ın yan yayınevi olan MAX‘tan çıkıyor. MAX serileri normal yayınlardan şiddet açısından daha sert öyküler anlatıyor bize. Eh şiddet ve sertlik denilince Punisher her zaman tek favoridir.

Thor& Loki Blood Brothers daha önce Motion Comics animasyonunu  izlemiştim ve çok beğenmiştim. Thor ve Loki’nin kardeşlik bağlarına (artık ne varsa ortada) ve birbirleri ile olan çekişmelerine odaklanan bir seri. (Fazla spoiler yok.)

Yine Marmara Çizgi‘den fuarda görülen Lejyon yayınlandı. Bu seri hakkında da çok fazla bilgim mevcut değil.

Bulabildiğim basın tanıtım bültenleri;

Güngezgini (Daytripper)
Fabio Moon, Gabriel Ba

Çizgi Düşler Yayınevi

Hayatınızın gerçekten başladığı gün hangisidir? 21 yaşında, hayalinizdeki kızla tanıştığınızda mı başlar, yoksa 11 yaşındaki ilk öpücükle mi? Çocuğunuzun doğumuyla mı, yoksa ilk gençlik yıllarınızda hayatınızla ilgili karar verdiğiniz o anla mı?

Eisner ödüllü ikiz kardeşler Fabio Moon ve Gabriel Ba, Güngezgini’nde (Daytripper) hayatın ta kendisine dair büyülü, gizemli ve bir o kadar da dokunaklı bir hikaye anlatıyor…

Keyifli okumalar…
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
256 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 16 x 24 cm
İstanbul, 2013

Etiket Fiyatı: 34 TL

Y: Son Erkek (Y: Last Man)
Brian K. Vaughan, Pia Guerre
Çizgi Düşler Yayınevi
2002 yılında, sebebi bilinmeyen bir salgın, her spermi, her fetüsü ve Y kromozomu taşıyan yetişkin her memeliyi yok eder – genç bir adam ve maymunu hariç.Kalan son insan erkeği Yorick, gizemli ajan 355’in de yardımıyla tehlikeli radikallerle, tüm bunların sebebinin ne olduğunu bulmakla ve dünyanın diğer ucundaki kız arkadaşına ulaşmaya çalışmakla başa çıkmak zorunda kalır.

(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
128 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 16 x 24 cm
İstanbul, 2013

Etiket Fiyatı: 25 TL

Böyle Sustu Zerdüşt
Nicolas Wild

Esen Kitap
Zerdüştlük, dünyanın en eski tek tanrılı dinlerinden biri.

Peki, günümüzde ihlallerine sıkça tanık olduğumuz insan haklarının, ilk bildirisinin aslında Milattan Önce 539’da, Zerdüştî bir kral olan I. Darius zamanında yazıldığını biliyor muydunuz?

2005-2008 yılları arasında Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, Zerdüştlüğün birçok önemli sîması şaibeli şekillerde öldürüldü. Bu kişilerden biri olan Kasra Vadarafi’nin hayatından esinlenerek yazılan bu çizgi romanın her sayfasını merakla, heyecanla, gülerek ve duygulanarak okuyacaksınız.

İran’da Zerdüştî olmak, Zerdüştlüğün tarihi, mültecilik, aşk, cinayet gibi temaların peşinde İran, İsviçre, Fransa, Amerika, Hindistan gibi ülkelerde dolaşacaksınız.

Fransa’da en yetenekli çizgi romancılar arasında kabul edilen Nicolas Wild, sürgün edilen, horlanan, öldürülen insanları anlatırken bile güldürmeyi ve mesafeli durmayı başarabiliyor.

Çizgi roman okurken sadece eğlenmek değil, aynı zamanda düşünmek ve keşfetmek istiyorsanız, Böyle Sustu Zerdüşt’ün sesine kulak verin…

“Şaşırtıcı detaylarla dolu eğlenceli bir roman, heyecan verici bir polisiye…”
-Jean-Cristophe Ogier, France İnfo-

“Mükemmel bir çizgi roman! Son zamanların en iyisi…”
-Radio PFM-

“Bize insanlık tarihinin az bilinen bir parçasını hatırlatan, nefes nefese ve yoğun bir öykü…”
-Libération-

“Böyle Sustu Zerdüşt’te, Nicolas Wild, kendine has mizahı ve hassasiyetiyle sizlerle…”
-Le Monde-

“Bilgece, güleryüzlü, derin ve ironik. Bu çizgi roman Wild’in yeteneğini teyit ediyor.”
-L’Express-
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
224 s. — 1. Hamur– Ciltsiz — 16 x 24 cm
İstanbul, 2013

Etiket Fiyatı: 35 TL
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s