Fırsat buldukça Alfred Hitchcock Presents (Alfred Hitchcock Sunar) adlı 1955’te yayınlanmaya başlamış olan dizi bölümlerini incelemeye alacağım. Her bölümü yaklaşık olarak 30 dakika süren dizinin ilk sezonu 39 Bölüm olarak yayınlanmıştır. Bölümlerin açılış ve kapanış konuşmalarını Alfred Hitchcock yapmakta ve kendine has uslubu ile hem seyirciye keyifli bir şekilde bölüm içeriğini aktarıp hem de aldıkları reklamlar ile inceden alay etmektedir.

Birinci sezonun ilk bölümü olan Revenge‘in (İntikam) konusu kısaca;

“Geçirdiği bir sinir krizi sonrasında eskiden balerinlik yapan Elsa Spann, eşi Carl Spann‘ın da işi nedeniyle gitmesi gereken California’da bir karavan parkında yaşamaya başlar. Durumu gereği sakin, dinlendirici bir süreç geçirmesi gerekmektedir. Bir akşam Carl eve döndüğünde Elsa’yı yatak odasında baygın bulur. Elsa kendine gelmeye başladığında kendisine bir adamın saldırdığını söyler ve Carl polise başvurur. Polis yaptığı incelemeler sonucunda pek bir kanıt bulamayınca Carl adaleti kendisi sağlamak ve saldırganı bulmak için bir yol arar.”

İncelemeler içerik olarak bölümler hakkında ciddi bilgiler içermektedir. Rahatsız olabilecek olanlar yazının devamını okumamalıdır.

Revenge, intikam duygusunun ne kadar kuvvetli olabileceğini ve insanı düşüncesizce davranışlar içine sokabileceği gerçeğini işliyor. Elsa Spann, kocasına saldırganı görse tanıyabileceğini söylediğinde Carl’ın polisin eldeki delillerin yetersizliği gerçeği ile olayda pasif bir rol oynayacağını görmesi kendisinin harekete geçmesini sağlar. Elsa’yı saldırı yaşadığı karavandan başka bir yere yerleşmek için götürürken ona etrafı gezmelerini önerir. Bu önerinin altında Elsa’nın etrafta saldırganı görüp tanıyabileceği bilgisinin verdiği umut vardır. Elsa saldırıdan sonra yoğun bir şok içindedir ve robotik tavırlar ile cevaplar vermektedir fakat Carl olaydan dolayı içinde bulunduğu nefret hali ile bu durumu pek düşünmez.

Gezileri sırasında Elsa, kendisine saldıran adamı gördüğünü söyler ve Carl hemen arabasını park edip, arabasından bir ingiliz anahtarını Elsa’ya farkettirmeden yanına alır ve saldırganın girdiğini gördüğü otele girer. Carl’ın aklındaki tek düşünce intikamdır ve zihni buna odaklanmış olduğundan diğer alternatifleri görmez. Adamı kaldığı odaya kadar takip edip öldürür ve arabasına döner.

Carl soğukkanlılığını koruyarak yola devam eder bir süre sonra Elsa tekrar saldırganı gördüğünü söylediğinde Carl içine düştüğü durumun farkına varır.

Revenge, insanların içinde bulundukları duygusal yoğunlukta düşüncesizce davranışlarının onların istemediği sonuçlar doğurabileceğini çok iyi bir şekilde anlatıyor. Bölümün hikayesi Samuel Blas tarafından yazılmış. Yaklaşık 30 dakikalık bir sürede Elsa ve Carl’ın durumları ve olay bize detaylı bir şekilde aktarılıyor. Elsa Spann’ı oynayan Vera Miles daha önce Hitchcock‘un Psycho ve The Wrong Man filmlerinde de rol almıştı. Revenge’de de iyi bir rol çıkarıyor ve Elsa Spann karakterinin içinde bulunduğu şok halini çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Bunun yanısıra Carl Spann karakterini oynayan Ralph Meeker ise yeterli oyunculuk sergileyemiyor. Bölümün başındaki donuk hali sonuna kadar koruyor. Son için iyi gitse de baştaki performans ile aynı olduğundan pek etkileyici bir oyunculuk göremedim.

Mrs. Fergusen karakterini oynayan Frances Bavier ise gizemli komşu rolünü başarılı bir şekilde yansıtmış. Hatta konuya girilmeden önce bölüm adı ile ilişki kurarak ilk  şüpheliniz olup çıkıyor. Bu şüphe Elsa ayılıp “gri takım elbiseli bir adam” diyene kadar devam ediyor.

Revenge, 1955 yılı için kurgu bakımından süresi de göz önüne alınınca çok güzel bir seyir sunuyor. Başlangıç, gelişme ve sonuç bölümleri gayet tatmin edici ve her anında Hitchcock esintilerini hissettiriyor. İntikam duygusu ve nefret körlüğü ile insan psikolojisine hata yaptırma potansiyeli üzerine güzel bir Hitchcock kurgusu izlemek istiyorsanız tam size göre bir bölüm.

Bir daha ki bölüm incelemesinde görüşmek üzere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s